English Polski

Warszawa Żydowski Tour

Warszawa. Cmentarz Żydowski. Jeden z największych cmentarzy żydowskich na świecie o powierzchni ponad 33 hektarów. Zaczęto na nim chować zmarłych od roku 1806 i początkowo był przeznaczony tylko dla bogatych Żydów. Z biegiem czasu stawał się dostępny dla wszystkich. Na początku XX wieku - aby uniknąć wiecznych sporów pomiędzy Żydami ortodoksyjnymi a Żydami postępowymi - dokonano podziału cmentarza na 4 podstawowe części: ortodoksyjną, postępową, dziecięcą i porządkową - dodatkowo wprowadzając podział w części ortodoksyjnej na kwatery męskie i żeńskie. Po wojnie dodano jeszcze część wojskową i gettową. Pośród alejek można odnaleźć grób Jakuba Lejkina, kolaboranta i szefa policji żydowskiej w getcie, który za szczególną brutalność został zastrzelony przez bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej. A obok grób Adama Czerniakowa, prezesa Gminy Żydowskiej w Getcie, który popełnił samobójstwo nie godząc się na sygnowanie własnym nazwiskiem obwieszczenia o deportacji Żydów do Treblinki. Śmierć to nieprzyjemna formalność, ale za to przyjmuje się wszystkich kandydatów (Paul Claudel).

Warszawa. Synagoga Nożyków. Wzniesiona na początku XX wieku przez małżeństwo kupców Zalmana i Rywki Nożyków, którzy w całości zapłacili za jej budowę 250.000 tysięcy rubli - była jedną z 440 warszawskich synagog. Do tej bożnicy uczęszczali głównie bogaci Żydzi z okolic, gdyż miejsca należało wykupić. Za najtańsze miejsca płacono po 16 rubli dla mężczyzn i 8 rubli dla kobiet. Cena zależała od oddalenia od ściany wschodniej. Dla biednych Żydów przewidziano możliwość uczestniczenia podczas porannej modlitwy, ale tylko w dniach kiedy urządzenie podwójnego nabożeństwa było możliwe. Zgodnie z życzeniem fundatorów do dziś w synagodze rozbrzmiewają modlitwy wspominające zmarłych Rywkę i Zalmana a na niedalekiej ulicy, pod numerem 9 wciąż stoi ocalała z zagłady warszawskiego getta kamienica Nożyków.

Warszawa. Pomnik Bohaterów Getta. Wybudowany w miejscu rozpoczęcia walki żydowskich bojowników podczas powstania w getcie warszawskim, kiedy to prowadzeni na Umschlagplatz zaatakowali niemieckich żołnierzy. Pomnik w centralnej części przedstawia przywódcę Żydowskiej Organizacji Bojowej - Mordechaja Anielewicza. „To, co myśmy przeżyli, przerasta nasze najodważniejsze marzenia. Niemcy dwa razy uciekali z getta… (…) Wiedz, rewolwer nie ma żadnej wartości. Myśmy go prawie nie używali. Potrzebujemy granatów, karabinów maszynowych i materiału wybuchowego. (…) Tylko nieliczni wytrwają. Reszta zostanie zgładzona prędzej czy później. Los jest przypieczętowany. (…) Marzenie mojego życia się spełniło. Dożyłem i ujrzałem samoobronę żydowską w getcie warszawskim w całej jej wspaniałości i wielkości.” (z ostatniego listu Anielewicza). Monument wykonany jest z bazaltu ze szwedzkich kamieniołomów. Zamówiony przez Niemców jako materiał do budowy pomników zwycięstwa, po wojnie odkupiony przez organizacje żydowskie.

Warszawa. Mur getta. Wewnątrz murów wciśnięto i stłoczono żydowskie miasto. 150 osób na metr kwadratowy. Po 8 Żydów w jednym pokoju. Prawie pół miliona ludzi na powierzchni 3 kilometrów kwadratowych. Mur ciągnął się przez 16 kilometrów. Wysoki na 3 metry. Ze szkłem tłuczonym na szczycie. Dodatkowo podwyższony o kolejny metr przez drut kolczasty. Jedyną szansą na jego pokonanie było wykonanie podkopu. Stąd najlepszymi szmuglerami były dzieci, które przeciskały się przez podziemne nory próbując dostarczyć do uwięzionego miasta jakiekolwiek pożywienie. Średni przydział kartkowej żywności dla dorosłego mieszkańca getta wynosił 300 kalorii dziennie (dla porównania - dzienna racja w Auschwitz wynosiła około 1.000 kalorii).

Warszawa. Pomnik na Umschglaplatz (po niemiecku plac przeładunkowy) wskazuje miejsce nieistniejącej rampy kolejowej, która była miejscem deportacji Żydów z warszawskiego getta do obozu zagłady w Treblince. Otoczona murem przestrzeń nawiązuje kształtem do wagonu kolejowego. Na wewnętrznej ścianie monumentu w kolejności alfabetycznej – od Aby do Żanny – wyryto 400 najpopularniejszych przed wojną polskich i żydowskich imion. Jedno imię upamiętnia 1.000 ofiar. Nad bramą umieszczono zaś czarną tablicę przypominającą macewę z płaskorzeźbą strzaskanego lasu (złamane drzewo symbolizuje gwałtowną śmierć). Kontrastująca z bielą ścian - czarna droga z kostki brukowej, pokazuje ostatnią drogę jaka musieli przebyć pędzeni do bydlęcych wagonów Żydzi. Dziennie wywożono z Warszawy średnio od 4.000 do 5.000 osób. Zgodnie z rozkładem nr 548 Generalnej Dyrekcji Kolei Wschodniej, na trasie Warszawa – Treblinka zaczął kursować dodatkowy pociąg towarowy. Był on podstawiany na Umschlagplatz ok. godz. 9.00, wyjeżdżał z Dworca Gdańskiego (oddalony 500 metrów od Umschlagplatz) o 12.25 i zgodnie z rozkładem przyjeżdżał na stację Treblinka o 16.20 (Treblinka jest oddalona od Warszawy o 100 kilometrów).

Najważniejsze informacje

  • Zwiedzanie Warszawy w standardowych 4 językach. Dodatkowe języki na zamówienie,
  • Opcja: zwiedzanie cmentarza żydowskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich (muzeum z audio-guidem). 
  • Wszystkie opłaty w cenie ( przewodnik, bilety wstępu, audio-guide, parking, paliwo, VAT).
  • Tour rozpoczyna się w dowolnym miejscu w Warszawie i kończy się we wskazanej przez gościa lokalizacji.    

Opis wycieczki

Twoje zwiedzanie komfortowym samochodem (1-3 osoby: Mercedes E lub Volvo S80; 4-6 osób: Mercedes Viano lub VW Multivan; 7-15 osób: Mercedes Sprinter) rozpocznie się z dowolnego miejsca w Warszawie, o godzinie którą sam wybierzesz. Przez 3 godziny dojeżdżasz tym samym autem do wszystkich interesujących miejsc w Warszawie i poznajesz je z naszym przewodnikiem oraz samodzielnie zwiedzasz ekspozycje w muzeum Historii Żydów Polskich z systemem audio-guide.  Po zakończeniu wizyty nasz wykwalifikowany kierowca odwiezie Cię w dowolne miejsce w Warszawie.

Trasa wycieczki

  1. Indywidualny przejazd i zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem.

2.   Trasa: 

   a/ Pomnik Zamordowanych na Wschodzie, UmschlagPlatz, Grób Anielewicza, ulica Miła, Pomnik Bohaterów Getta i Muzeum Historii Żydów Polskich, Pawiak Więzienie, ulica Próżna, Synagoga Nożyków i kościół Wszystkich Świętych, Mur Getta, Pomnik Korczaka i dzieci z warszawskiego getta , ulica Chłodna - miejsce po drewnianym moście,  budynek Nordwache, Dom Czerniakowa,  Cmentarz Żydowski, Pomnik Ucieczki z Getta ul. Prosta, Plac Trzech Krzyży.

 b/ Muzeum Historii Żydów Polskich - audio-guide w 3 językach (polski, angielski, hebrajski). Czas 1 godzina.

Praktyczne informacje1. Kalendarz wycieczki

Jeśli chcecie Panstwo zarezerwowac wycieczke w innym terminie prosimy o kontakt mailowy.

2. Zwiedzanie dostępne jest w językach

* jeśli chcesz zarezerwować wycieczkę w innych językach napisz do nas maila

3. Czas wyjazdu

Wybierz najdogodniejszą dla Ciebie godzinę wyjazdu:

Przewidywana godzina powrotu do Warszawy to:

12:00

* jeśli chciałbyś wyruszyć o innej godzinie napisz do nas maila

4. Liczba uczestników

Wybierz ilość uczestników

* jeśli chcesz zarezerwować wycieczkę dla większej ilości osób napisz do nas maila

5. Adres rozpoczęcia Wycieczki w Warszawie

6. Adres mailowy i numer telefonu komórkowego (z numerem kierunkowym)

Email Telefon wraz z numerem kierunkowym

7. Prywatny transport z lotniska / dworca kolejowego

Skąd

Lotnisko Chopina / Stacja kolejowa / Dworzec Autobusowy

20 EU

Dokąd

Dowolne miejsce w Warszawie

Skąd

Lotnisko Modlin

50 EU

Dokąd

Dowolne miejsce w Warszawie

Skąd

Dowolne miejsce w Warszawie

20 EU

Dokąd

Lotnisko Chopina / Stacja kolejowa / Dworzec Autobusowy

Skąd

Dowolne miejsce w Warszawie

50 EU

Dokąd

Lotnisko Modlin

Cena całkowita 95 EU