English Polski

Warszawa Chopina Tour

Warszawa. Pomnik Chopina w parku Łazienki. Od 1959 roku, w okresie letnim, w każdą niedzielę o godzinie 12 - tysiące warszawiaków i gości z całego świata słucha Chopina w wykonaniu najlepszych pianistów. Fortepian jest przywożony do parku o godzinie 10.30 . Przez godzinę jest każdorazowo strojony, sprawdzana jest jego intonacja i działanie wszystkich mechanizmów. Do występów używany jest krótszy fortepian tzw. gabinetowy ( o długości 1,8 metra) gdyż standardowy fortepian koncertowy (2,5 metra) nie zmieścił by się na cokole pomnika. Największym problemem są raptowne zmiany temperatury i przelotne deszcze, a także akustyczne wyzwania. Gdy jest chłodniej i wilgotno dźwięk lepiej się niesie, natomiast gdy jest sucho i gorąco - dźwięk jest krótki. Zawsze też może się wydarzyć rzecz niespotykana podczas koncertów pod dachem. Otóż jedna z najlepszych polskich pianistek - Halina Czerny-Stefańska, ukończyła swój recital pod pomnikiem Chopina pomimo użądlenia w dłoń przez osę.

Warszawa. Pałac Saski . Obecnie Grób Nieznanego Żołnierza. Jedyna zachowana po drugiej wojnie część Pałacu Saskiego. W XIX wieku pałac był siedzibą Liceum Warszawskiego a nauczycielem języka francuskiego i literatury francuskiej był tam ojciec Fryderyka - Mikołaj. Rodzina Chopina mieszkała w skromnym mieszkaniu w prawym skrzydle budynku. Mały Fryderyk od dzieciństwa rozwijał swój talent muzyczny i własną technikę gry na fortepianie. Pomimo początkowego sprzeciwu nauczyciela od muzyki - uderzał w klawiaturę tymi palcami, którymi mu było najwygodniej, a nie tymi które były zalecane przez podręczniki. Dodatkowo palce Chopina były wyjątkowo długie co pozwalało mu z łatwością obejmować 10 klawiszy fortepianu (szerokość jednego klawisza 22,5 milimetra). Ówczesny widz opisując ręce Chopina podczas gry napisał, że rozciągały się ,wyciągały i obejmowały jedną trzecią klawiatury i wyglądało to jak paszcza węża połykającego zdobycz.

Warszawa. Pałac Radziwiłłów. Fryderyk Chopin rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 4 lat. Nauczyciel: „Technika gry zabrała Ci bardzo niewiele czasu. Twoje palce mniej się natrudziły niż umysł. Inni trawili całe dni, przebierając palcami po klawiaturze, Ty rzadko spędzałeś przy niej godzinę.” W wieku 6 lat rozpoczął komponowanie, by już w wieku 8 lat dać pierwszy recital w Pałacu Radziwiłłów. Uczestnik wieczoru: „Było dosyć osób [...] W przeciągu wieczora grał na fortepianie młody Chopin, dziecię w ósmym roku życia, obiecujące jak twierdzą znawcy, zastąpić Mozarta. ” Sam Fryderyk Chopin po skończonym koncercie na pytanie matki, co podobało się najbardziej publiczności -odpowiedział rezolutnie: Mój koronkowy kołnierzyk.

Warszawa. Kościół Świętego Krzyża. Miejsce w którym znajduje się serce Chopina. Ciało pochowano w Paryżu na cmentarzu Père-Lachaise. W 2014 roku naukowcy polscy otworzyli kryptę w kościele Świętego Krzyża aby sprawdzić stan serca kompozytora. Słój z zalewą spirytusową w której pływa organ znajdował się w idealnym stanie i nie został przez ponad 160 lat rozszczelniony. Naukowcy potwierdzili zmiany serca spowodowane przez gruźlicę i niewydolność krążenia. Niestety nie udało się go ani zbadać tomografem komputerowym ani pobrać próbek do badań genetycznych. Sprzeciwili się temu wszyscy. Począwszy od praprawnuczki jednej z sióstr Chopina, przez dyrektora Narodowego Instytutu Chopina aż do kardynała odpowiedzialnego za parafię. Nałożono zatem tylko dodatkową warstwę pszczelego wosku, żeby zabezpieczyć spoiwo łączące pokrywkę i słój przed parowaniem i umówiono się na następną inspekcję serca Chopina za 50 lat.

Warszawa. Pałac Ostrogskich. Stanowi centrum niewielkiej dzielnicy chopinowskiej. Obok Muzeum Chopina znajduje się Instytut Chopina oraz Akademia Muzyczna. Muzeum mieści się na czterech piętrach Pałacu Ostrogskich, a każda z kondygnacji związana jest z innym okresem życia Chopina. Zwiedzający sam określa trasę zwiedzania, stąd wizyta w Muzeum za każdym razem jest inna. Dodatkowo w budynku nie może znajdować się więcej niż 50 zwiedzających, dzięki czemu można samemu decydować, przy którym z eksponatów przystanąć na dłużej, a które w pominąć. Interaktywna forma poznawania muzyki Chopina oparta jest nie tylko na obrazie i dźwięku ale i na zapachu. A przed Pałacem Ostrogskich stoi pomnik Złotej Kaczki żyjącej w podziemnym jeziorku. Według legendy kaczka dała 100 dukatów ubogiemu chłopcu, który aby stać się bogaczem miał wydać pieniądze tylko na siebie. Jednak chłopiec o złotym sercu oddał pieniądze nędzarzowi i czar prysł. Chłopiec dalej był biedakiem. Nędzarz przejął majątek i ani myślał się z nikim dzielić. O czym żadna z poprawnych politycznie legend nie wspomina.

Najważniejsze informacje

  • Zwiedzanie Warszawy w standardowych 2 językach. Dodatkowe języki na zamówienie,
  • Zwiedzanie Muzeum Chopina (muzeum z audio-guide 2 języki). 
  • Wszystkie opłaty w cenie ( przewodnik, bilety wstępu, audio-guide, parking, paliwo, VAT).
  • Tour rozpoczyna się w dowolnym miejscu w Warszawie i kończy się we wskazanej przez gościa lokalizacji.    

Opis wycieczki

Twoje zwiedzanie komfortowym samochodem (1-4 osoby: Mercedes E lub Volvo S80; 4-6 osób: Mercedes Viano lub VW Multivan; 7-15 osób: Mercedes Sprinter) rozpocznie się z dowolnego miejsca w Warszawie, o godzinie którą sam wybierzesz. Przez 3 godziny dojeżdżasz tym samym autem do wszystkich miejsc w Warszawie związanych z życiem Chopina i poznajesz je z naszym przewodnikiem oraz samodzielnie zwiedzasz ekspozycje w Muzeum Chopina z systemem audio-guide.  Po zakończeniu wizyty nasz wykwalifikowany kierowca odwiezie Cię w dowolne miejsce w Warszawie.

Trasa wycieczki

  1. Indywidualny przejazd i zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem.

2.   Trasa: 

    a/ Plac Krasińskich, ulica Miodowa, ulica Kozia , Plac Zamkowy , Pałac Wesslów, Pałac Radziwiłłów , Pałac Saski , Ogród Saski , Kościół Wizytek , Pałac Kazimierzowski, Pałac Czapskich, Kościół św. Krzyża, Pałac Zamoyskich , Pałac Gnińskich – Ostrogskich,   Pomnik Chopina w Łazienkach  

b/ Muzeum Chopina - audio-guide w 2 językach (polski, angielski). Czas 1 godzina.

Praktyczne informacje1. Kalendarz wycieczki

Jeśli chcecie Panstwo zarezerwowac wycieczke w innym terminie prosimy o kontakt mailowy.

2. Zwiedzanie dostępne jest w językach

* jeśli chcesz zarezerwować wycieczkę w innych językach napisz do nas maila

3. Czas wyjazdu

Wybierz najdogodniejszą dla Ciebie godzinę wyjazdu:

Przewidywana godzina powrotu do Warszawy to:

12:00

* jeśli chciałbyś wyruszyć o innej godzinie napisz do nas maila

4. Liczba uczestników

Wybierz ilość uczestników

* jeśli chcesz zarezerwować wycieczkę dla większej ilości osób napisz do nas maila

5. Adres rozpoczęcia Wycieczki w Warszawie

6. Adres mailowy i numer telefonu komórkowego (z numerem kierunkowym)

Email Telefon wraz z numerem kierunkowym

7. Prywatny transport z lotniska / dworca kolejowego

Skąd

Lotnisko Chopina / Stacja kolejowa / Dworzec Autobusowy

20 EU

Dokąd

Dowolne miejsce w Warszawie

Skąd

Lotnisko Modlin

50 EU

Dokąd

Dowolne miejsce w Warszawie

Skąd

Dowolne miejsce w Warszawie

20 EU

Dokąd

Lotnisko Chopina / Stacja kolejowa / Dworzec Autobusowy

Skąd

Dowolne miejsce w Warszawie

50 EU

Dokąd

Lotnisko Modlin

Cena całkowita 105 EU