English Polski

Jasna Góra Tour

Klasztor na Jasnej Górze jest centrum kultu maryjnego w Polsce. Od 600 lat odnotowywane są cuda czynione za wstawiennictwem Matki Bożej. Od ogólnie znanych i ważnych dla całego narodu polskiego jak obrona Częstochowy przed najazdem szwedzkim w XVII wieku, do osobistych cudownych uzdrowień chorych, zarówno wieki temu jak i współcześnie. Szczególnym kultem otaczana jest ikona najświętszej Maryi Panny - według tradycji namalowana przez św. Łukasza Ewangelistę , a według naukowców jej powstanie należy umiejscowić w wieku XII. Pomimo licznych wojen, prób zniszczenia i ukrywania przed okupantami w niezwykłych miejscach (np. w czasie 2 wojny światowej była umocowana pod blatem stołu w bibliotece) - do naszych czasów dotrwała w stanie doskonałym.

Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej. Główny ołtarz pochodzi z XVII wieku a jego drewniana powierzchnia jest dodatkowo pokryta hebanem. Ozdoby i figury wokół obrazu Matki Boskiej są wykonane ze srebra. Po jednej stronie obrazu są insygnia królewskie (berło i jabłko), po drugiej zaś znajdują się dary od Papieża Jana Pawła II - złota róża, złote serce oraz w szklanej szkatule przestrzelony i zakrwawiony pas sutanny Jana Pawła II, który miał na sobie w czasie zamachu na jego życie. Szczególnie uroczyście celebrowana jest od XVII wieku ceremonia odsłonięcia i zasłonięcia Cudownego Obrazu. Przy dźwiękach trąbek, kotła i bębna zespół 16 mnichów wykonuje barokową melodię.

Piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Corocznie, w okresie letnim - wierni wyruszają z wielu miast w Polsce do Częstochowy. Większość pielgrzymek przybywa do klasztoru w połowie sierpnia. Corocznie według szacunków bierze w nich udział ponad 100.000 osób i z roku na rok liczba uczestników się zwiększa. Najdłuższa pielgrzymka jest z Helu (okolice Gdańska) - odległość 640 kilometrów / 398 mil. Czas marszu 19 dni. Najliczniejsza pielgrzymka wyrusza z Warszawy - odległość w km 245 / 152 mile. Czas marszu 9 dni. Liczba uczestników 15.000. Natomiast najstarsza pielgrzymka jest z Pabianic. Pierwsza odbyła się w XV wieku.

Pośród wielu skarbów ofiarowanych klasztorowi można zobaczyć w Skarbcu następujące dary dziękczynne: z XIII wieku haftowane złotem narzuty z aksamitu. Z XIV wieku - szaty królewskie. Z XV wieku ołtarzyki podróżne polskich królów i krzyże. Z XVI wieku królewskie lustro srebrne i królewską srebrną monstrancję. Z XVII wieku buławy królewskie i hetmańskie, tureckie szable i łuki, skrzydła husarskie, różance , krzyże i szczególnie cenną - szczerozłotą Monstrancją z 1672 r. wykonaną na pamiątkę oswobodzenia Polski od Szwedów, z klejnotów skarbca Jasnogórskiego. Jest ona wykonana z 2368 brylantów, 2208 rubinów, 30 szafirów. 81 szmaragdów i 215 pereł. Czasem udostępniana jest zwiedzającym Kaplica Relikwii, w której mieszczą się relikwie sprowadzone z Rzymu. Znajdują się tam m.in. cztery Głowy Męczenników: Euzebiusza Kapłana, św. Honoraty, św. Kandydy i św. Donata diakona, a także część dłoni św. Walentego. 


Główna Brama do sanktuarium. Brama Lubomirskich (XVIII wiek). Na szczycie bramy umieszczono figury świętych: Michała Archanioła, Pawła Pustelnika i Antoniego Pustelnika (patroni zakonu mnichów na Jasnej Górze). Postacie są obustronne i dlatego wyglądają jednakowo dla wchodzących jak i dla wychodzących. Nad samym wejściem wyryty jest po łacinie pierwszy wers modlitwy Pod Twoją Obronę: Sub tuum praesidium. Po przejściu przez Bramę Lubomirskich pielgrzym przechodzi przez 3 kolejne bramy: Matki Boskiej Zwycięskiej (Królowej Polski), Matki Boskiej Bolesnej i przez ostatnią czwartą - Bramę Jagiellońską.

Najważniejsze informacje

  • Zwiedzanie miejsca kultu z licencjonowanym Przewodnikiem w 10 językach.
  • Zwiedzanie indywidualne bez obcych osób.
  • Wszystkie bilety i opłaty w cenie ( przewodnik, parking, paliwo, VAT).
  • Transport z dowolnego miejsca w Warszawie bezpośrednio do obu lokalizacji.    

Opis wycieczki

Twoja podróż komfortowym samochodem (1-4 osoby: Mercedes E lub Volvo S80; 4-6 osób: Mercedes Viano lub VW Multivan; 7-15 osób: Mercedes Sprinter) rozpocznie się z dowolnego miejsca w Warszawie, o godzinie którą sam wybierzesz. Po przybyciu do Częstochowy udamy się na wzgórze  Jasna Góra gdzie zwiedzamy cały kompleks klasztorny.

 Po zakończeniu wizyty nasz wykwalifikowany kierowca odwozi Cię w dowolne miejsce w Warszawie.

Trasa wycieczki

  1. Przejazd Warszawa - Częstochowa

2.   Klasztor na Jasnej Górze .

    Sala Rycerska, Muzeum Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, Bastion św. Rocha,  Bazylika Jasnogórska, Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej, Skarbiec, Arsenał,  Wieża Jasnogórska. 

       3.  Przejazd Częstochowa - Warszawa

Praktyczne informacjeDystans pomiędzy Warszawą a Częstochową wynosi 220 km / 137  mil.

Odsłonięcie obrazu o godzinie 06.00 i 14.00. Zasłonięcie o godzinie 13.00 ( w niedziele i święta  godzinę później). 

 

czas przejazdu w jedną stronę: 2,5 godziny.

1. Kalendarz wycieczki

Jeśli chcecie Panstwo zarezerwowac wycieczke w innym terminie prosimy o kontakt mailowy.

2. Zwiedzanie dostępne jest w językach

* jeśli chcesz zarezerwować wycieczkę w innych językach napisz do nas maila

3. Czas wyjazdu

Wybierz najdogodniejszą dla Ciebie godzinę wyjazdu:

Przewidywana godzina powrotu do Warszawy to:

12:00

* jeśli chciałbyś wyruszyć o innej godzinie napisz do nas maila

4. Liczba uczestników

Wybierz ilość uczestników

* jeśli chcesz zarezerwować wycieczkę dla większej ilości osób napisz do nas maila

5. Adres rozpoczęcia Wycieczki w Warszawie

6. Adres mailowy i numer telefonu komórkowego (z numerem kierunkowym)

Email Telefon wraz z numerem kierunkowym

7. Prywatny transport z lotniska / dworca kolejowego

Skąd

Lotnisko Chopina / Stacja kolejowa / Dworzec Autobusowy

20 EU

Dokąd

Dowolne miejsce w Warszawie

Skąd

Lotnisko Modlin

50 EU

Dokąd

Dowolne miejsce w Warszawie

Skąd

Dowolne miejsce w Warszawie

20 EU

Dokąd

Lotnisko Chopina / Stacja kolejowa / Dworzec Autobusowy

Skąd

Dowolne miejsce w Warszawie

50 EU

Dokąd

Lotnisko Modlin

Cena całkowita 225 EU