English Polski

Kraków Tour

Sukiennice w Krakowie. Zabytkowy budynek hali targowej w centrum Rynku Głównego powstał w XIII wieku. Początkowo był to podwójny rząd drewnianych kramów z uliczką pośrodku, która była zamykana z obu stron na noc . W XIV wieku kramy zadaszono co nadało im wygląd podobny do obecnego. W dzisiejszych Sukiennicach możesz kupić bursztyny znad Bałtyku (600 kilometrów od Krakowa), drewniane matrioszki z Moskwy (1.500 kilometrów od Krakowa) czy też T-Shirty z napisem „I love Kraków” z Chin (7.000 kilometrów od Krakowa). A dawne czasy przypomina wiszący na łańcuchu w przejściu duży żelazny nóż. Znak prawa magdeburskiego przypominający, że złodziei każe się obcięciem ucha.

Kościół Mariacki w Krakowie. Według legendy dwaj bracia budowali wieże kościoła, każdy swoją. Pierwszy z nich budował solidnie i powoli na szerokim fundamencie. Drugi, zbyt późno spostrzegł , że jego wysoka wieża, stanęła na zbyt małej podstawie i stało się jasne, że pierwszy z braci wzniesie wieżę o wiele piękniejszą i solidniejszą. Zazdrosny architekt zabił nożem swojego brata po czym ukrył ciało. Mieszkańcy Krakowa próżno czekali na wykończenie wieży. Nikt nie wiedział, co robić, postanowiono więc tylko nakryć hełmem niegotową budowlę. Podczas uroczystości poświęcenia obu wież w jednym z okienek wyższej wieży pojawił się jej budowniczy, który oznajmił zgromadzonym mieszkańcom, że nie jest godzien żyć, bo z zazdrości zabił swojego brata i... wbił sobie nóż w serce. Ten nóż według legendy znajduje się w Sukiennicach gdzie wisi ku przestrodze .

Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim. Przedstawia zaśnięcie Marii Panny otoczonej przez apostołów. Rzeźbiony przez 12 lat w XV wieku przez przybyłego z Norymbergi rzeźbiarza Wita Stwosza. Jego wysokość to 11 metrów, szerokość 13 metrów i jest to największa w Europie gotycka nastawa ołtarzowa. 200 figur z drewna lipowego, przedstawia współczesnych artyście duchownych, dworzan czy też mieszczan. Realistyczne podejście do postaci pozwala nam dzisiaj dostrzec jakie choroby trapiły mieszkańców Krakowa. Najciężej doświadczony ułomnościami został Judasz. Ma guzy na czole, zeza, siodełkowaty nos a jego skóra pozbawiona jest włosów. Klasyczne zmiany chorobowe kiły, jak orzekli współcześni lekarze. Za swoją pracę Wit Stwosz otrzymał zapłatę około 3.000 florenów, co było równowartością rocznego budżetu miasta (dzisiejszy budżet miasta to ok. 4 miliardów złotych czyli 1 miliard Euro).

Barbakan. Gotycka budowla obronna z XV wieku z siedmioma wieżyczkami, licznymi otworami strzelniczymi, murami o grubości ponad 3 metrów, mostami zwodzonymi i fosą o szerokości 24 metrów i głębokości 3 metrów - stanowiła do XVIII wieku nigdy niezdobytą twierdzę. Największe niebezpieczeństwo zagroziło jej w XIX wieku, kiedy to cesarz austro-węgierski zalecił jej zburzenie ze względów sanitarnych i zdrowotnych. Na szczęście jeden z radnych w płomiennym wystąpieniu wykazał, iż zburzenie Barbakanu i i Bramy Floriańskiej spowoduje wtargnięcie do miasta silnych wiatrów północnych, narażając mieszkańców miasta na liczne reumatyzmy a może nawet i paraliże a także bezbożnie podwiewać będzie spódnice Paniom Matkom i Żonom (!). Co chwalebne - te argumenty przeważyły i silnych wiatrów w mieście brak….

Tradycyjny stragan krakowski . Najstarsze wiadomości o jarmarkach krakowskich pochodzą z XIV wieku. Już wtedy funkcjonowały w mieście trzy jarmarki. Pierwszy - tzw. Świętokrzyski odbywał się w maju i trwał 10 dni. Drugi - tzw. Mały odbywał się w czerwcu i trwał przez 5 dni. Trzeci - tzw. Jesienny odbywał się w listopadzie. Dzisiejszy jarmark odbywa się nieprzerwanie przez całe lato, kiedy w mieście pojawia się najwięcej turystów. Dawne czasy, kiedy to jak pisze średniowieczny kronikarz: „[…]. Anglicy handlowali najlepszym suknem, Hiszpanie winem, Madziarzy miedzią, Niemcy precyzyjnymi wyrobami żelaznymi, Rusini futrami […].” minęły. Teraz pamiętająca początki miasta krakowianka w wianku - czyli w nakryciu głowy przypisanym pannom i dziewicom (mężatki nosiły chusty) sprzedaje korale z telefonem w ręku.

Najważniejsze informacje

  • Zwiedzanie Krakowa z licencjonowanym przewodnikiem (6 języków w standardzie)
  • Zwiedzanie Krakowa elektrycznym busikiem z audio-guide w 26 językach.
  • Wszystkie opłaty w cenie ( elektryczny busik z audio-guide, przewodnik, bilety wstępu, parking, paliwo, VAT).
  • Transport z dowolnego miejsca w Warszawie bezpośrednio do obu lokalizacji.    

Opis wycieczki

Twoja podróż komfortowym samochodem (1-4 osoby: Mercedes E lub Volvo S80; 4-6 osób: Mercedes Viano lub VW Multivan; 7-15 osób: Mercedes Sprinter) rozpocznie się z dowolnego miejsca w Warszawie, o godzinie którą sam wybierzesz. Po przybyciu do Krakowa masz do wyboru albo 2 godzinne zwiedzanie Starego Miasta i innych dzielnic miasta w elektrycznym busiku z systemem audio-guide (26 języków - angielski, chiński, chorwacki, czeski, duński, fiński, francuski, grecki, hiszpański, holenderski, japoński,  koreański, litewski, niemiecki, norweski, polski, portugalski, rosyjski, rumuński, serbski, słowacki, szwedzki, turecki, ukraiński,węgierski, włoski)  i godzinny czas wolny na lunch w restauracji lub samodzielne zwiedzanie dodatkowych atrakcji (np. Muzeum Schindlera) albo 2 godzinny spacer po Starym Mieście z przewodnikiem (6 języków w standardzie - angielski, polski, niemiecki, włoski, rosyjski, francuski). Po zakończeniu wizyty nasz wykwalifikowany kierowca odwiezie Cię w dowolne miejsce w Warszawie.

Trasa wycieczki

  1. Przejazd Warszawa - Kraków
  2. Zwiedzanie Krakowa (2 godziny) elektrycznym busikiem z system audio-guide (26 języków).

        Trasa: Kościół św. Wojciecha, Kościół Mariacki, Kościół św. Krzyża, Teatr im. J. Słowackiego, Brama Floriańska, Barbakan, Muzeum Czartoryskich, Sukiennice, Wieża Ratuszowa, Kościół Franciszkanów, Wawel, Kościół Pijarów, Ulica Św. Jana, Kościół Św. Jana, Pałac Sztuki, Collegium Novum, Collegium Maius, Pałac Biskupi, Planty, pozostałości murów obronnych Krakowa, Ratusz Kazimierski, Plac Wolnica, Kościół  Bożego Ciała, Synagoga Tempel, Synagoga Stara, Synagoga Poppera, Synagoga Remuh, Synagoga Izaaka, Synagoga Kupa, Synagoga Wysoka, Synagoga na Górce, Plac Nowy, Kościół Św. Katarzyny, Skałka, Kościół Św. Trójcy, Więzienie Gestapo, Ulica Szeroka, Cmentarz Nowy, Rzeka Wisła, Getto w Podgórzu, Apteka pod orłem, Plac bohaterów getta, Fabryka O. Schindler’a, Mury getta, Rynek Podgórski, Kościół Św. Józefa, Kościół Św. Benedykta, Fort Św. Benedykta, Kopiec Krakusa,Synagoga Zuckera.

3. Zwiedzanie Krakowa (2 godziny) z licencjonowanym przewodnikiem (6 języków).

Trasa po Starym Mieście: droga królewska -kościół św. Floriana, Teatr im. J. Słowackiego, Planty, pozostałości murów obronnych Krakowa, Barbakan, Brama i ulica Floriańska, ulica Grodzka, Rynek Główny, kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice z Narodową Galerią Sztuki, kościół Św. Wojciecha, Uniwersytet Jagielloński.

3. Dodatkowe opcja do wyboru zamiast czasu wolnego - Muzeum Schindlera albo podziemia Rynku z ekspozycją historyczną miasta.

4.  Przejazd Kraków - Warszawa.

Praktyczne informacjeDystans pomiędzy Warszawą a Krakowem wynosi 300 km / 186 mil.

Czas przejazdu w jedną stronę: 3,5 godziny.

1. Kalendarz wycieczki

Jeśli chcecie Panstwo zarezerwowac wycieczke w innym terminie prosimy o kontakt mailowy.

2. Zwiedzanie dostępne jest w językach

* jeśli chcesz zarezerwować wycieczkę w innych językach napisz do nas maila

3. Czas wyjazdu

Wybierz najdogodniejszą dla Ciebie godzinę wyjazdu:

Przewidywana godzina powrotu do Warszawy to:

15:00

* jeśli chciałbyś wyruszyć o innej godzinie napisz do nas maila

4. Liczba uczestników

Wybierz ilość uczestników

* jeśli chcesz zarezerwować wycieczkę dla większej ilości osób napisz do nas maila

5. Adres rozpoczęcia Wycieczki w Warszawie

6. Adres mailowy i numer telefonu komórkowego (z numerem kierunkowym)

Email Telefon wraz z numerem kierunkowym

7. Prywatny transport z lotniska / dworca kolejowego

Skąd

Lotnisko Chopina / Stacja kolejowa / Dworzec Autobusowy

20 EU

Dokąd

Dowolne miejsce w Warszawie

Skąd

Lotnisko Modlin

50 EU

Dokąd

Dowolne miejsce w Warszawie

Skąd

Dowolne miejsce w Warszawie

20 EU

Dokąd

Lotnisko Chopina / Stacja kolejowa / Dworzec Autobusowy

Skąd

Dowolne miejsce w Warszawie

50 EU

Dokąd

Lotnisko Modlin

Cena całkowita 299 EU